Maszynowe mycie powierzchni podłogowych - czy warto?

Autor: Higma Service

Postaramy się przedstawić kilka aspektów związanych ze sprzątaniem i utrzymaniem czystości podczas profesjonalnego sprzątania.
Sprzątanie polega na usunięciu niepożądanych w danym miejscu substancji inaczej mówiąc na usuwaniu zabrudzeń. Zabrudzenia mogą być różnego typu: od kurzu i pyłu, poprzez piasek, resztki jedzenia, niedopałki papierosów, tłuste plamy kończąc na śladach po obuwiu. Powstają one w różny sposób często zależny od charakteru obiektu lub miejsca, w którym występują.

Miejscem, w którym możemy spotkać zabrudzenia w szerokim spektrum są m.in. sklepy wielkopowierzchniowe. Duża liczba osób, które wchodzą do obiektu zwiesza liczbę potencjalnych zabrudzeń oraz wpływa na sposób ich usuwania- dla przykładu piasek i błoto, możemy usunąć za pomocą prostych urządzeń( miotła, zamiatarka), zabrudzenia organiczne( odchody zwierzęce, tłuste plamy) będą wymagały połączenia działania mechaniki i roztworu chemicznego, aby powierzchnia pozostała czysta i sucha.

Szkoły i uczelnie- liczba uczniów, studentów, pracowników i pozostałych użytkowników obiektów zwiększa ilość potencjalnych zabrudzeń, powodując brak możliwości zdefiniowania jednego sposobu usuwania zabrudzeń- sprzątania

Hale sportowe- ze względu na specyficzne powierzchnie, dedykowane do przeznaczenia obiektu( sala gimnastyczna, hala lekkoatletyczna, boisko do koszykówki, sala do szermierki) wymagają zastosowania spójnego i powtarzalnego a jednocześnie bezpiecznego dla powierzchni procesu czyszczenia.

Niejednokrotnie znaczenie ma czas sprzątania, ilość personelu, którym dysponujemy, rodzaj preparatu chemicznego oraz wartość kontraktu, który obejmuje utrzymanie czystości.
Możemy to robić ręcznie. Schylać się, zamiatać, szorować, odciskać mop, zbierać brud do wiadra…
Możemy to także robić przy pomocy urządzeń, które łączą w sobie 2 funkcje- usuwają zabrudzenia z powierzchni, które są magazynowane w zbiorniku na nieczystości.
Inaczej mówiąc możemy używać maszyny czyszczącej, której zasada pracy jest następująca- przed maszyną jest brudno i mokro, za maszyną jest czysto i sucho.
Takie efekty daje używanie maszyn zwanych szorująco zbierającymi, w wersjach prowadzonych lub kierowanych, bez napędu lub z napędem.

Zbierając wszystko razem: specyfikę obiektu, rodzaj zabrudzeń, personel, stosowane rozwiązania i środki oraz finansowanie procesów sprzątania należy zastanowić się i rozważyć zasadność stosowania urządzeń szorująco- zbierających.
Poprzez odpowiedni dobór parametrów( szerokość pracy, pojemność zbiorników, system zasilania, ciężar maszyny, wielkość szczotek) możemy w krótkim czasie uzyskać wysokie efekty w postaci czystej powierzchni, obniżenia nakładów finansowych i kosztów pracy w jednostce czasu- uda nam się posprzątać minimum kilkukrotnie większą powierzchnię niż metodą ręczną.
Stosując maszynowe mycie powierzchni możemy także dostosować technologię do obiektu i jego specyfiki.

Podsumowując i odpowiadając na zadane na początku pytanie- tak, warto, dzięki odpowiednio dobranym parametrom i wartościom maszyny uzyskane efekt będą lepsze niż mycie ręczne.